5
8 חוות דעת
 
 
 
 
 
קופצ'יק ברכה פסיכולוגית קלינית,מומחית בכירה
 
מטפלת גם מרחוק דרך זום
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דיכאון זה לא מחלה

 

דיכאון זה לא מחלה | מאת: ברכה קופצ'יק - פסיכולוגית קלינית

 
חבר סיפר לי לפני מספר ימים שהוא מדוכא, שמצב רוחו ירוד ושאין לו רצון לעשות שום דבר. "אני לא מכיר את עצמי כך, ומרגיש כאילו חליתי", אמר לי. "ייתכן שאוכל לעזור לך", אמרתי לו. הבנתי שהוא תופס את הדיכאון כמחלה ותהיתי כמה חבל, כי רק מזה אפשר להיות חולה! הצעתי לו לחשוב ולנסות שינוי בתפיסה ובמקום לחשוב על דיכאון כרגש לא בריא, להסתכל על הדיכאון כחלק מהתגובות הטבעיות שבחיינו. רק שלא יפחד ממנו.
 

דיכאון הוא תגובה מתאימה במצבים מסוימים

 
דיכאון הוא תגובה מתאימה לאירועים מסוימים בחיים, ובעיקר לאובדן. שאלתי אותו מה קרה לאחרונה בחייו ולאחר שהגיב בהפתעה, ונראה מהורהר לכמה דקות, סיפר לי שהבן האהוב התגייס לא מזמן. ביקשתי שיספר לי על רגשותיו, והוא אמר "אמנם אני גאה בכך שהוא ישרת בצבא, אבל הוא יחסר לי והפרידה ממנו גורמת לי עצב וריקנות".

עבורי זה היה קצה חוט לתובנה חשובה יותר. הפרידה מבנו היתה לו קשה יותר מששיער. היא הותירה בו תחושה של ריקנות ואובדן. הבן כבר לא יהיה קרוב אליו באופן יומיומי. הוא לראשונה עזב את הקן ופרש את כנפיו, והאב חש אולי נעזב.

כששיתפתי אותו בתובנה שלי, הוא נפתח ודיבר. שיתף אותי ברגשותיו על תחושת האובדן, העלה זיכרונות מן העבר, כולל מהשירות הצבאי שלו. הוא הרשה לי להחזיק לו את היד ולהגיד לו שאני איתו ברגע זה. הבעת פניו הלכה ורגעה. כך החל לעבד את הפרידה מבנו, ולקבל את עובדת גיוסו ביתר הבנה.
 

אובדן יכול להישמר כחלק בריא מהאישיות

 
כאמור, דיכאון היא תגובה מתאימה לאירוע של אובדן, או שנתפס כאובדן, ואם כך מקבלים אותו, אם במקום להילחם בו ולהתאמץ לצאת ממנו מהר ככל האפשר, נותנים לו מקום. משתפים חברים ומבטאים את הרגשות, ואז הדרך ליציאה ממנו קרובה. האובייקט "האבוד" נשמר כחלק בריא מהאישיות ולא כחלק מת בתוכה, ויוצאים מהתהליך נשכרים.
 

כיצד לתמוך בחבר בדיכאון?

 
הנטייה של רבים להגיד לחבר המדוכא "הגיע הזמן לצאת מזה", לא תמיד משיגה את התוצאה הרצויה, ואף מותירה את החבר שקוע יותר בעצב. אם נעזור לו לדבר על מה שהוא מרגיש, לשתף ופשוט נקשיב בעניין ובהבנה, מבלי לדחוק אותו "החוצה" מן הדיכאון מהר מדי, נתרום לו ולעצמנו.
 
לתיאום טיפול, ניתן ליצור קשר עם המרפאה: 054-7204150