5
8 חוות דעת
 
 
 
 
 
קופצ'יק ברכה פסיכולוגית קלינית,מומחית בכירה
 
מטפלת גם מרחוק דרך זום
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ייעוץ זוגי

 

ייעוץ זוגי | מאת: ברכה קופצ'יק - פסיכולוגית קלינית

 
בני אדם זקוקים לקשר זוגי. קשר בין שניים זה המודל הראשון לקשר ואנו נחפש אחריו תמיד. הוא מקור לסיפוק צרכים רגשיים, מיניים ותקשורתיים. אמנם במהלך השנים בני הזוג עלולים לגלות אי התאמות, לחוות אכזבות מהציפיות שפיתחו, לעבור שינויים בהרכב המשפחה, לחוות לחצים כלכליים מה שיכול להביא למשברים. חוסר תקשורת, גורמים אישיותיים, העדר תמיכה ועוד מביאים את בני הזוג לקונפליקטים לא פתורים, והם חשים צורך לפנות לעזרה.
 

התיאוריות השונות ומטרותיהן בטיפול זוגי

 
טיפול זוגי מפגיש באופן גלוי ומוגן ע"י מסגרת טיפולית והתווך של המטפל את הרגשות האמיתיים של בני הזוג, כולל אלה שקשה לבטא כגון אכזבות, כעסים, פחדים ולראשונה יש אפשרות לדבר עליהם ולעבד אותם. זה עוזר לבני הזוג להתקרב, לקבל עצמם בצורה מציאותית יותר וללמוד דרכים חדשות לפתור את הקונפליקטים ביניהם.

יש מגוון שיטות לטיפול: משיטה דינמית, שבודקת את השפעות העבר, ועד לשיטות שמתמקדות ב"כאן ועכשיו", שמכוונות לשינוי התנהגות, הדרך לתקשר ועוד. אני משלבת בין השיטות ומצאימה אותן לצורכי בני הזוג.

מה גורסות התיאוריות השונות?
 
תיאוריית למידה חברתית – בני הזוג בקונפליקט נקלעים להתנהגות חזרתית ולא מועילה. הפידבק השלילי שכל בן זוג נותן על ההתנהגות הלא רצויה של הצד השני מזין באופן פרדוקסלי את המשך ההתנהגות ההרסנית. הקונפליקט מסלים ומגיעים למריבות קשות, לבגידות ולריחוק. טיפול לפי תיאוריה זאת (למשל בשיטת CBT) עוזר לשנות התנהגות ולעצב אותה, כך שתהיה בונה ולא הרסנית. משתמשים גם בטכניקות של עבודה קונקרטית ותרגול בבית של ההתנהגות שאותה רוצים לשנות.

תיאוריה פסיכו-דינמית – בני הזוג חשים חרדה מפני אינטימיות. המריבות מיועדות למנוע קרבה. נוצר מעגל סגור לפיו כאשר החרדה מפני אינטימיות פוחתת יש התקרבות בין בני הזוג אשר בהמשך גורמת לחרדה, להתנהגות הגנתית ולקונפליקט. ל

פי התיאוריה הפסיכו-דינמית הטיפול עוזר לזהות ולהשתחרר מן ההפנמות של דמויות מהעבר שמפריעות לעצמאות ולקשר זוגי בוגר. בטיפול בני הזוג לומדים להתחבר לחלקים שלהם המושלכים על הצד השני וכך לקחת אחריות על ההתנהגות בזוגיות. חשוב עוד יותר, בני הזוג לומדים להגיע לאינטימיות ולקרבה ללא חשש.

תיאוריית של יחסי אובייקט ניסיונות והפנמת אובייקטים מהעבר משפיעים על ההתנהגות ותפיסה של כל אחד את בן הזוג. ההשפעה יכולה להיות החל מבחירה לא מודעת של בן הזוג על פי דמויות מהעבר, חוסר ביטחון בזהות של האינדיבידואל בתוך הזוגיות, קשי בנפרדות מההורים ומכאן התנהגות לא עצמאית. העדר מודעות ומנגנוני הגנה כמו השלכה גורמים לעיוות של תפיסת בן הזוג ולקונפליקט.

גם לפי תיאוריה זו והפסיכו-דינמית הטיפול עוזר לזהות ולהשתחרר מן ההפנמות של דמוית מהעבר שמפריעות בקשר הזוגי. בני הזוג לומדים להתחבר לחלקים שלהם, שמושלכים על הצד השני, וכך לקחת אחריות על ההתנהגות שלו בזוגיות. חשוב ביותר שבני הזוג לומדים להגיע לאינטימיות וקירבה אמיתית.

תיאוריית מערכתית תיאוריה זו גורסת שלכל חבר במשפחה ניתן לו "תפקיד". כל עוד בני הזוג מקובעים בתפקידים אלו, יתקשו ליצור קשר חופשי ובריא ביניהם. בטיפול לפי גישה זאת בני הזוג לומדים להשתחרר מתפקידים אותם מילאו במשפחה ובחברה וחופשיים יותר להתנהג לא לפי תפקידים שהוטלו עליהם אלא לפי הרגשתם הפנימית.
 
טיפול זוגי
 
לתיאום טיפול, ניתן ליצור קשר עם המרפאה: 054-7204150 או בדוא''ל: brachacupchik@gmail.com